Budget Whole30 Meals
Home » Whole30 » Budget Whole30 Meals

14 Budget Whole30 Meals - Gluten-free, dairy-free, family-friendly. With many nut-free and egg-free options.

Here are some Budget Whole30 Meals I feed my large family. All of these can feed a family of 7 for under $20! That means that all of these are a full meal (not just entree) for less than $3 per person. Eating healthy can be affordable!

Keep in mind, all of the prices are based on the current prices at my local NorCal Walmart. I cannot tell you how much these meals will cost YOU, based on prices in your area. But, hopefully they will still inspire you. Also, organic/free-range/etc. products are not factored into these prices. Though ideal, not everyone can afford them, especially if they are on a tight budget.

All of these recipes are Whole30 compatible. That means they are also gluten-free, dairy-free, and soy-free. I tried whenever possible to offer nut-free and egg-free options as well. New to Whole30? Learn more about the Whole30 program here. 

My Budget Whole30 Approved Cookbook

Many of these recipes are a sample from my cookbook Whole Food for Your Family, which has 100+ budget- and family-friendly recipes. Want more Budget Whole30 Meals? You can learn more or grab a copy of my cookbook HERE!

whole food cookbook

Budget Whole30 Meals:

Blackened Chicken with Kale Salad and roasted potatoes with Homemade Ranch = $16.33 total, $2.33 per serving

  • Blackened Chicken = $6.18
    • 6 spices = $0.22
    • 2 pounds chicken breast = $5.96
  • Roasted Potatoes = $3.94
    • 3 pounds potatoes = $3.78
    • Olive oil + salt = $0.16
  • Kale Salad = $3.87
    • Large bunch of kale = $1.28
    • Mix-ins (Broccoli slaw, sunflower seeds, raisins) = $1.97
    • Homemade dressing = $0.62
  • Homemade Ranch for dipping = $2.34

 

Taco Salad = $19.54 total, $2.79 per serving

 

Out-N-In Bites, Breaded Potato Wedges, and Fruit = $19.96 total, $2.85 per serving

  • Out-N-In Bites = $14.84
    • Ground beef, 2.25 pounds = $10.28
    • Veggies = $2.06
    • Homemade secret sauce = $2.16
  • Breaded Potato Wedges (Double Batch; in my Cookbook, page 227 OR use my Garlic Fries for a similar price) = $3.50
    • Russet Potatoes – $1.42
    • Eggs – $0.52
    • Compatible flour – $1.20
    • Seasonings – $0.36
  • Fruit, 2 pounds on sale = $1.98

 

Tuna Taco Fritters, Cilantro Salsa Slaw, Cilantro Lime Ranch, and Fruit = $19.17 total, $2.74 per serving

  • Taco Tuna Fritters (triple batch) = $8.22
    • Sweet potatoes = $1.92
    • 3 cans tuna = $2.34
    • Eggs = $1.56
    • Flour + seasoning = $1.85
    • Oil = $0.55
  • Cilantro Salsa Slaw = $7.36
    • Coleslaw = $1.98
    • Pico de Gallo = $2.59
    • Avocado = $1.55
    • Cilantro Ranch = $0.97
    • Jalapeno = $0.28
  • Extra Cilantro Lime Ranch, for dipping = $1.94
  • Apples = $1.63

 

Hash Brown Waffles with BBQ Chicken and Ranch = $19.36 total, $2.77 per serving

  • BBQ Chicken (page 146 of my cookbook) = $9.51
    • 2.5 pounds chicken breast = $7.35
    • 2 cups homemade BBQ Sauce = $2.16
  • Hash Brown Waffles (triple batch) = $8.46
    • Frozen hash browns = $4.03
    • Eggs = $2.34
    • Oil = $1.01
    • Seasonings = $1.07
  • Toppings

 

Budget Beef Stew with Side Salad or fruit = $20 total, $2.85

  • Budget Beef Stew = $16.06
    • Ground beef, 2 pounds = $9.00
    • Potatoes = $0.97
    • Carrots = $0.33
    • Cauliflower = $2.76
    • Broth = $1.68
    • Seasonings = $0.56
  • Use remaining amount for side salad or fruit = $3.94

 

Creamy Jalapeño Chicken, Cilantro Lime Cauliflower Rice, and Cilantro Salsa Slaw = $19.67 total, $2.81 per serving

  • Creamy Jalapeño Chicken (double batch, in my Cookbook page 133) = $9.36
    • 2 pounds chicken breast = $5.96
    • Coconut milk = $1.12
    • Jalapeños = $0.84
    • Seasonings = $1.44
  • Cilantro Lime Cauliflower Rice = $2.96
    • Cauliflower rice = $2.12
    • Seasonings = $0.84
  • Cilantro Salsa Slaw = $7.36
    • Coleslaw = $1.98
    • Pico de Gallo = $2.59
    • Avocado = $1.55
    • Cilantro Ranch = $0.97
    • Jalapeno = $0.28

 

Italian Toss and Bake Chicken, Spiralized Potato “Noodles” and Side Caesar Salad = $18.73 total, $2.68 per person

  • Italian Toss & Bake Chicken (in my Cookbook, page 130) = $8.20
    • Chicken breast, 2 pounds = $5.94
    • Almond flour = $1.96
    • Spices = $0.40
  • Spiralized Russet Potato “Noodles” = $4.20
    • Russet potatoes, 2 lbs = $2.08
    • Olive oil = $0.16
    • Marinara = $1.96
  • Side Caesar Salad = $6.33
    • Homemade Caesar Dressing (my Cookbook, page 204) = $6.33
    • Nuts & Seeds = $1.10
    • Avocado = $1.08
    • Lettuce = $1.98

 

Chicken Stir Fry = $19.33 total, $2.67 per serving

  • Homemade Teriyaki Sauce, 12oz (in my Cookbook, page 148) = $4.36
    • Coconut aminos = $2.13
    • Basalmic vinegar = $0.43
    • Orange juice = $0.28
    • Date paste = $0.87
    • Potato starch = $0.15
    • Spices = $0.16
  • Chicken and Stir Fry Veggies = $9.00
    • Chicken breast, 2 pounds = $5.96
    • Frozen veggies, 24oz = $2.88
    • Oil = $0.16
  • Cauliflower Rice = $3.98
  • Fruit that’s on sale = $1.99 

 

Chicken Confetti Nuggets with Broccoli Salad and Fries = $19.75 total, $2.82 per serving

  • Confetti Chicken Nuggets (Double Batch; in my Cookbook, page 86 OR use my Chicken Zucchini Nuggets for a similar price) = $8.50
    • Ground Chicken – $5.82
    • Steamed Veggies – $1.96
    • Compatible flour – $0.46
    • Seasonings – $0.26
  • Broccoli Salad (also in my Cookbook, page 215) = $7.75
    • Broccoli Florets – $2.81
    • Broccoli Slaw – $0.42
    • Grapes – $0.73
    • Almonds – $0.72
    • Raisins – $0.41
    • Mayo – $1.23
    • Date Paste – $1.31
    • Red wine vinegar – $0.12
  • Breaded Potato Wedges (Double Batch; in my Cookbook, page 227 OR use my Garlic Fries for a similar price) = $3.50
    • Russet Potatoes – $1.42
    • Eggs – $0.52
    • Compatible flour – $1.20
    • Seasonings – $0.36

 

Pineapple Chicken or Turkey Meatballs with Almond Green Bean Caulirice + Fruit = $19.56 total, $2.79 per serving

Pineapple Chicken or Turkey Meatballs - Whole30, Paleo, gluten-free, dairy-free, nut-free, egg-free. Easy 30-minute meal! Air fryer or oven.

  • Pineapple Chicken or Turkey Meatballs (1.5x batch, also in my cookbook on page 136) = $10.20
    • Ground meat = $5.79
    • Canned pineapple = $1.28
    • Spices = $0.11
    • Sauce = $3.02
  • Almond Green Bean Cauliflower Rice (2x batch, in my cookbook on page 230) $7.60
    • Ghee = $1.20
    • Frozen caulirice = $2.66
    • Seasonings = $0.20
    • Chicken broth = $0.74
    • Frozen green beans = $1.60
    • Almonds = $1.20
  • Fruit: 2 pounds of Oranges = $1.76

Paleo Chick-fil-a Chicken with Onion Rings and Crispy Freezer Veggies + Ranch = $19.81 total, $2.83 per serving

Budget Whole30 Meals - Gluten-free, dairy-free, easy family meals under $20!

  • Paleo Chick-fil-a Strips (Double Batch, also in my cookbook on page 70) = $9.22
    • Chicken breast – $5.96
    • Pickle juice – $1.00
    • Eggs – $0.52
    • Flour + seasonings – $1.74
  • Homemade Onion Rings (Double Batch, in my cookbook on page 212) = $5.39
    • Onions – $1.56
    • Flour + Seasonings – $1.86
    • Eggs – $0.52
    • Coconut oil – $1.45
  • Roasted Freezer Veggies (steamed then seasoned and air fried. Also in my cookbook on page 247) = $3.64
  • Homemade ranch = $1.56

 

Plantain Taco Hash with Cilantro Salsa Slaw = $19.89, $2.84 per serving

Budget Whole30 Meal - Plantain Taco Hash with Cilantro Salsa Slaw

  • Plantain Taco Hash = $12.53
    • Cooking oil = $.24 (use olive oil instead of coconut oil, as it’s more budget-friendly)
    • 3 yellow plantains = $2.04
    • 2 bell peppers = $1.36
    • Onion = $.62
    • 2 pounds ground meat of choice = $3.98*2 = 7.96 (we double the protein just to make sure our large family has the protein we need).
    • Taco seasoning = $.31
  • Cilantro Salsa Slaw = $7.36
    • Coleslaw = $1.98
    • Pico de Gallo = $2.59
    • Avocado = $1.55
    • Cilantro Ranch = $0.97
    • Jalapeno = $0.28

 

Lettuce-Wrapped Burgers with Curly Fries, Kale Chips, and fruit = $19.19, $2.74 per serving

  • Lettuce-Wrapped Burgers = $14
    • Meat = $8.65
    • Lettuce = $1.88
    • Tomato = $0.82
    • Onion = $0.91
    • Date mustard = $1.74
  • Curly fries = $1.24
    • Russet Potatoes = $0.95
    • Spices = $0.12
    • Olive oil = $0.17
  • Kale chips (1.5x batch) = $2.86
    • Kale = $2.96
    • Olive oil = $0.13
    • Nutritional Yeast = $0.47
    • Garlic salt = $0.04
  • 1/2 a pineapple = $1.09

6 Comments

  1. Thank you for always being budget conscious and transparent about recipe costs!

    Reply
    • I’m here for these budget-friendly conversations! It can make such a big difference when you are on a budget. Thank you!

      Reply
  2. thank you for this!!

    Reply
  3. this is so helpful!!!

    Reply
  4. This could not have come at a better time, thank you

    Reply
    • Happy it’s a helpful series and resource! : )

      Reply

Submit a Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

SORT BY

OUR ‘GRAM